top of page

DOJO AWARDS

2011-2021

DOJO AWARDS: 2021

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – SARAH BRONN

  2. WOODEN SPOON AWARD – LAMBERT LOUW

  3. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – CERRIDWYN KOP

  4. FELLOWSHIP AWARD – LEXI MULLER

  5. BEST ROOKIE AWARD – ETHAN VENTER

  6. BEST PRE-KARATE AWARD – RICARDO VAN-BILJON MOSS

  7. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – LUANDRO BORNMAN

  8. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – BRENDAN ENGELBRECHT

  9. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – GAVIN PANSEGROUW

  10. BEST PEE WEE AWARD – JOVAN VAN DER MERWE

  11. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – MARTIN BERGH

  12. TEAM AWARD – TEAM MMK/KSA (W. ASH, D. FLUSK, T. GRAY, M. MOSS, S. TAYLOR)

  13. STUDENT-ATHLETE AWARD – CHLOE PRESTON

  14. JUNIOR KATA AWARD – SARA CECHOVA

  15. KATA AWARD – SLADE TAYLOR

  16. JUNIOR KUMITE AWARD – ZAK VREY

  17. KUMITE AWARD – JONATHAN DUNCAN

  18. PERFORMANCE AWARD – DYLAN FLUSK

  19. BEST JUNIOR ATHLETE – ZAK VREY

  20. BEST ATHLETE AWARD – DINO BELFI

  21. SPIRIT AWARD – BROGAN TAYLOR

  22. MOST INFLUENTIAL – DYLAN KOTZE

  23. BEST KARATE-KA AWARD – SARAH BRONN

  24. ​WILDCAT AWARD – KARLI HOLTZHAUSEN

DOJO AWARDS: 2020

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – HAYLEY BOTHMA

  2. WOODEN SPOON AWARD – RICARDO VAN BILJON-MOSS

  3. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – LEXI MULLER

  4. FELLOWSHIP AWARD – SARAH BRONN

  5. BEST ROOKIE AWARD – DANIEL BOYS

  6. BEST PRE-KARATE AWARD – ZANDRE HAASBROEK

  7. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – SARA CECHOVA

  8. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – XANDER ENGELBRECHT

  9. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – DYLAN BOTHMA

  10. BEST PEE WEE AWARD – LUANDRO BORNMAN

  11. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – BYRON BRONN

  12. TEAM AWARD – THE B TEAM (D. BOTHMA, V. BRONN, J. DE WET, M. SCHOOMBIE)

  13. STUDENT-ATHLETE AWARD – JANCO DE WET

  14. JUNIOR KATA AWARD – N/A

  15. KATA AWARD – N/A

  16. JUNIOR KUMITE AWARD – MARISSA SCHOOMBIE

  17. KUMITE AWARD – DINO BELFI

  18. PERFORMANCE AWARD – TYRONE GRAY

  19. BEST JUNIOR ATHLETE – MARISSA SCHOOMBIE

  20. BEST ATHLETE AWARD – DINO BELFI

  21. SPIRIT AWARD – KARLI HOLTZHAUSEN

  22. MOST INFLUENTIAL – N/A

  23. BEST KARATE-KA AWARD – GAVIN PANSEGROUW

  24. ​WILDCAT AWARD – DYLAN KOTZE

DOJO AWARDS: 2019

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – GAVIN PANSEGROUW

  2. WOODEN SPOON AWARD – ALEXANDER UNDERHAY

  3. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – KARLI HOLTZHAUSEN

  4. FELLOWSHIP AWARD – SARAH BRONN

  5. BEST ROOKIE AWARD – AARIFAH SUKHADIA

  6. BEST PRE-KARATE AWARD – JAREDVAN ROOYEN

  7. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – DEWALD ENGELBRECHT

  8. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – PEDRI BRITZ

  9. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – MARISSA SCHOOMBIE

  10. BEST PEE WEE AWARD – MONWABISI SETHI

  11. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – MARTIN BERGH

  12. TEAM AWARD – N/A

  13. STUDENT-ATHLETE AWARD – JANCO DE WET

  14. JUNIOR KATA AWARD – ZAK VREY

  15. KATA AWARD – REABETSWE KALE

  16. JUNIOR KUMITE AWARD – HAYLEY BOTHMA

  17. KUMITE AWARD – DINO BELFI

  18. PERFORMANCE AWARD – TYRONE GRAY

  19. BEST JUNIOR ATHLETE – HAYLEY BOTHMA

  20. BEST ATHLETE AWARD – DINO BELFI

  21. SPIRIT AWARD – KEABETSWE MOJAJI

  22. MOST INFLUENTIAL – N/A

  23. BEST KARATE-KA AWARD – CARMEN CLOETE

  24. ​WILDCAT AWARD – ARNOLD VAN DER MERWE

DOJO AWARDS: 2017

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – AIDEN REED

  2. WOODEN SPOON AWARD – KAYLEE PIENAAR

  3. INJURY AWARD – ANDRE VAN WYK

  4. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – KEEGAN NEL

  5. FELLOWSHIP AWARD – KAY-LEIGH BRONN

  6. BEST ROOKIE AWARD – PEDRI BRITZ

  7. BEST PRE-KARATE AWARD – ALL

  8. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – JARYD OSIECKI

  9. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – DYLAN BOTHMA

  10. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – GERHARD DUMINY

  11. BEST PEE WEE AWARD – DAMIEN PIEK

  12. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – RIAAN COETZEE

  13. SMARTY KARATE AWARD – VARIOUS

  14. TEAM AWARD – K. MOJAJI, N. NAIDOO & A. VAN DER MERWE

  15. STUDENT-ATHLETE AWARD – NICOLEEN DU PLESSIS

  16. JUNIOR KATA AWARD – ZAK VREY

  17. KATA AWARD – CARMEN CLOETE

  18. JUNIOR KUMITE AWARD – HAYLEY BOTHMA

  19. KUMITE AWARD – JACOBUS DUMINY

  20. PERFORMANCE AWARD – WILLIAM ASH

  21. BEST JUNIOR ATHLETE – DINO BELFI

  22. BEST ATHLETE AWARD – DANIELLE VAN WYK

  23. SPIRIT AWARD – WAL NIENABER

  24. MOST INFLUENTIAL – MARISSA SCHOOMBIE

  25. BEST KARATE-KA AWARD – NICKY NTILIKWENDERA

  26. ​WILDCAT AWARD – JARED DA SILVA

DOJO AWARDS: 2016

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – NEVERN NAIDOO

  2. WOODEN SPOON AWARD – KAYLEE PIENAAR

  3. INJURY AWARD – GARY DATELING

  4. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – ARNOLD VAN DER MERWE

  5. FELLOWSHIP AWARD – ZAK VREY

  6. BEST ROOKIE AWARD – AHREN ALMONEIT

  7. BEST PRE-KARATE AWARD – ALL

  8. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – VAUGHN BRONN

  9. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – TSHIAMO KALE

  10. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – GERHARD DUMINY

  11. BEST PEE WEE AWARD – HEINRICH COETZEE/JANNE DU PLESSIS

  12. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – RIAAN COETZEE

  13. SMARTY KARATE AWARD – VARIOUS

  14. TEAM AWARD – S. MULDER/K. HARRINGTON

  15. STUDENT-ATHLETE AWARD – NICOLE LUTHER

  16. JUNIOR KATA AWARD – ZEAN PIETERSE

  17. KATA AWARD – DANIELLE VAN WYK

  18. JUNIOR KUMITE AWARD – HAYLEY BOTHMA

  19. KUMITE AWARD – TAMZIN ROWE

  20. PERFORMANCE AWARD – TYRONE GRAY

  21. BEST JUNIOR ATHLETE – DIAN KOTZE

  22. BEST ATHLETE AWARD – JACOBUS DUMINY

  23. SPIRIT AWARD – NICKY NTILIKWENDERA

  24. MOST INFLUENTIAL – TAMZIN ROWE

  25. BEST KARATE-KA AWARD – SAGITTA MULDER

  26. ​WILDCAT AWARD – JUAN-DRE LOOTS

DOJO AWARDS: 2015

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – KAY-LEIGH BRONN

  2. WOODEN SPOON AWARD – CHRISTOPHER WOZNIAK

  3. INJURY AWARD – MIKALA DE WET

  4. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – SAGITTA MULDER

  5. FELLOWSHIP AWARD – JAYDEN PIENAAR

  6. BEST ROOKIE AWARD – ZAK VREY

  7. BEST PRE-KARATE AWARD – BRONWYNN BRONN

  8. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – KEABETSWE MOJAJI

  9. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – NICKY NTILIKWENDERA

  10. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – CARMEN CLOETE

  11. BEST PEE WEE AWARD – RUBEN COETZEE

  12. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – ANDRE VAN WYK

  13. SMARTY KARATE AWARD – KAY-LEIGH BRONN

  14. TEAM AWARD – G. DATELING/J. DUMINY/T. ROWE

  15. STUDENT-ATHLETE AWARD – SABRINA BELFI

  16. JUNIOR KATA AWARD – DIAN KOTZE

  17. KATA AWARD – WILLIAM ASH

  18. JUNIOR KUMITE AWARD – AIDEN KOTZE

  19. KUMITE AWARD – GERHARD DUMINY

  20. PERFORMANCE AWARD – CHEYENNE BARROS

  21. BEST JUNIOR ATHLETE – NICOLEEN DU PLESSIS

  22. BEST ATHLETE AWARD – NICOLE LUTHER

  23. SPIRIT AWARD – TAMZIN ROWE

  24. MOST INFLUENTIAL – JACOBUS DUMINY

  25. BEST KARATE-KA AWARD – NEVERN NAIDOO

  26. ​WILDCAT AWARD – N/A

DOJO AWARDS: 2014

WINNERS

  1. FOOTPRINTS AWARD – SAVANNAH JEROME

  2. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – CARMEN CLOETE

  3. WOODEN SPOON AWARD – JAYDEN PIENAAR

  4. INJURY AWARD – JACOBUS DUMINY

  5. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – LUCA BELFI

  6. FELLOWSHIP AWARD – TAYLOR SMITH

  7. BEST ROOKIE AWARD – JARED DA SILVA

  8. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – KEEGAN NEL

  9. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – HAYLEY BOTHMA

  10. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – GERHARD DUMINY

  11. BEST PEE WEE AWARD – KYAN SWANEPOEL

  12. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – ANDRE VAN WYK

  13. SMARTY KARATE AWARD – BRONWYNN BRONN

  14. TEAM AWARD – N. LUTHER/T. ROWE

  15. BEST TECHNIQUE AWARD – MIKALA DE WET

  16. STUDENT-ATHLETE AWARD – TAMZIN ROWE

  17. JUNIOR KATA AWARD – NICOLEEN DU PLESSIS

  18. KATA AWARD – WILLIAM ASH

  19. JUNIOR KUMITE AWARD – KAY-LEIGH BRONN

  20. KUMITE AWARD – JUAN-DRE LOOTS

  21. PERFORMANCE AWARD – NICOLE LUTHER

  22. BEST JUNIOR ATHLETE – DINO BELFI

  23. BEST ATHLETE AWARD – TAMZIN ROWE

  24. SPIRIT AWARD – KARLI HOLTZAUSEN

  25. MOST INFLUENTIAL – DIAN KOTZE

  26. BEST KARATE-KA AWARD – JACOBUS DUMINY

  27. WILDCAT AWARD – DANIELLE VAN WYK

DOJO AWARDS: 2013

WINNERS

  1. FOOTPRINTS AWARD – KYLE GOODMAN

  2. BUNKAI AWARD – SAGITTA MULDER

  3. RANDORI AWARD – KEEGAN HARRINGTON

  4. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – CHARL COETZEE

  5. WOODEN SPOON AWARD – CHARL COETZEE

  6. INJURY AWARD – CHEYENNE BARROS

  7. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – HAYLEY BOTHMA

  8. FELLOWSHIP AWARD – GERHARD DUMINY

  9. BEST ROOKIE AWARD – SABRINA BELFI

  10. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – NICKY NTILIKWENDERA

  11. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – DIAN KOTZE

  12. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – CARMEN CLOETE

  13. BEST PEE WEE AWARD – KYLE LOUCAS/KARLI HOLTZHAUSEN

  14. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – HENK KOTZE

  15. SMARTY KARATE AWARD – MORGAN VISSER

  16. TEAM AWARD – J. LOOTS/J. DUMINY/T. ROWE

  17. BEST TECHNIQUE AWARD – TAMZIN ROWE, NICOLEEN DU PLESSIS, AIDEN KOTZE, HAYLEY BOTHMA

  18. STUDENT-ATHLETE AWARD – MIKALA DE WET

  19. JUNIOR KATA AWARD – NICOLEEN DU PLESSIS

  20. KATA AWARD – DANIELLE VAN WYK

  21. JUNIOR KUMITE AWARD – SARAH BRONN

  22. KUMITE AWARD – WILLIAM ASH

  23. PERFORMANCE AWARD – DYLAN KOTZE/CHEYENNE BARROS

  24. BEST JUNIOR ATHLETE – NICOLEEN DU PLESSIS

  25. BEST ATHLETE AWARD – DANIELLE VAN WYK

  26. SPIRIT AWARD – JUAN-DRE LOOTS

  27. MOST INFLUENTIAL – TAMZIN ROWE

  28. BEST KARATE-KA AWARD – JACOBUS DUMINY

DOJO AWARDS: 2012

WINNERS

  1. MOST DEDICATED STUDENT AWARD – GERHARD DUMINY

  2. WOODEN SPOON AWARD – DERICK VOGEL

  3. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – JACOBUS DUMINY

  4. FELLOWSHIP AWARD – REABETSWE MOJAJI

  5. BEST ROOKIE AWARD – NICKY NTILIKWENDERA

  6. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – DIAN KOTZE

  7. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – KEEGAN HARRINGTON

  8. BEST PURPLE TO BLACK BELT AWARD – JUAN-DRE LOOTS

  9. BEST PEE WEE AWARD – TSHIAMO KALE

  10. BEST ADULT/SENIOR CITIZEN AWARD – JOHN CLOETE

  11. SMARTY KARATE AWARD – MARISSA SCHOOMBIE

  12. TEAM AWARD – J. LOOTS/J. DUMINY/D. KOTZE/T. ROWE

  13. BEST TECHNIQUE AWARD – DYLAN KOTZE

  14. STUDENT-ATHLETE AWARD – MIKALA DE WET

  15. JUNIOR KATA AWARD – NICOLEEN DU PLESSIS

  16. KATA AWARD – DANIELLE VAN WYK

  17. JUNIOR KUMITE AWARD – AIDEN KOTZE

  18. KUMITE AWARD – WILLIAM ASH

  19. PERFORMANCE AWARD – SHANE MOSS

  20. BEST JUNIOR ATHLETE – NICOLEEN DU PLESSIS

  21. BEST ATHLETE AWARD – DANIELLE VAN WYK

  22. BEST KARATE-KA AWARD – CARMEN CLOETE

DOJO AWARDS: 2011

WINNERS

  1. MOST IMPROVED STUDENT AWARD – JACOBUS DUMINY

  2. FELLOWSHIP AWARD – SAGITTA MULDER

  3. BEST ROOKIE AWARD – DIAN KOTZE

  4. BEST WHITE TO ORANGE BELT AWARD – MIKHAIL FLINT

  5. BEST GREEN TO BLUE BELT AWARD – MIKALA DE WET

  6. BEST PEE WEE AWARD – TAYLOR SMITH

  7. TEAM AWARD – C. CLOETE/M. DE WET/D. VAN WYK

  8. KATA AWARD – DANIELLE VAN WYK

  9. KUMITE AWARD – WILLIAM ASH

  10. BEST ATHLETE AWARD – JUAN-DRE LOOTS

  11. BEST KARATE-KA AWARD – CARMEN CLOETE

bottom of page